Sajnos rengeteg olyan általános iskola működik, amely nem megfelelő színvonalban oktatja a gyermekeit. Ebből következik, hogy a diákok nem fognak rendelkezni a megfelelő tanulmányi alapokkal, amely igen komoly problémákat okozhat a szakközép iskola első éveiben. Ha a tananyag számonkérése nem megfelelő módon történik, akkor a későbbiek során sem lesz megfelelő a gyermek tanulmányi átlaga. Éppen ezért már az általános iskola kiválasztására is megfelelő figyelmet kell fordítanunk. Természetesen a szakközép iskola esetében már a diákok véleménye is fontos, hiszen ezen évek komolyan megalapozhatják a szakmát, amelyet a gyerekek választanak. Mit tehetünk abban az esetben, ha a szakközépiskola oktatási színvonala nagymértékben eltér az általános iskoláétól? Ilyen esetekben mindenképp szakmai segítséget kell kérni az oktató tanároktól, hiszen csakis az ő segítségükkel érhetjük el azt, hogy az új környezet, valamint az új rendszer ne okozzon problémát a vizsgák sikerességét illetően. Valamint hogy az osztály ismétlést is elkerüljük.