Az első számú feladat a tűzesetek megelőzése, a tűzoltási feladatok ellátása, és a tűzvizsgálat. A tűzvédelem feladatai közé tartozik a pusztító tüzek megelőzése végett az oktatás is. Ismerni kell a tűzvédelmi szabályokat, a feladatokat tűz esetén. Aki először felfedezi a tűzet, haladéktalanul ki kell hívni a tűzoltókat. Erre a célra kötelessége mindenkinek rendelkezésre bocsátani a saját telefonját. Segítséget hívni és a lehetőségekhez mérten megkezdeni a tűz oltását. Az oltást csak abban az esetben szabad megkezdeni, ha a saját épségünket nem veszélyeztetjük. Tűz esetén mindenképp hagyjuk el az épületet, de csak a lépcsőkön szabad, liftet tilos használni! Bármilyen rendkívüli a helyzet, nem szabad pánikba esni. Ha sérülés történt, a mentőket is azonnal ki kell hívni. Ha bárkinek segíteni tudunk, megmenthetjük a testi épségét, esetleg az életét. A legkisebb segítség is sokat számíthat a tűzeseteknél. Ha a tüzet el is oltották, mire kiér a tűzoltóság, akkor sem szabad semmiképp a területre menni senkinek.